Letní přestupové okno ještě nezačalo, ale Manchester City už se podělil o zprávu o významné akvizici roku. Erling Holand bude brzy hrát v Anglii, kam přestoupil z Borussie D, a očekává se, že v příští sezoně výrazně posílí hru Guardiolova týmu, zejména v aspektech útočného zakončení a střelecké potence.

Haalandský styl hry

V Anglii se nyní diskutuje o tom, zda se Haaland hodí do herního stylu Man City. V Borussii Dortmund dokázal Erling často využívat volného prostoru k rychlým protiútokům. V Man City to bude mít s hledáním takových šancí pravděpodobně těžší, vzhledem k tomu, že proti City preferují hru s těsným obranným blokem.

Jedinečná kvalita hry Haaland

Haalandova schopnost podnikat dlouhé, silné sprinty je to, co činí jeho útočné kvality jedinečnými. Při výšce 194 cm a váze 88 kg vyniká skvělou schopností unikat obráncům díky vysoké rychlosti. Obvykle útočníci s těmito parametry hrají spíše staticky, soustředí se na hru vzduchem a přihrávky, ale Holand je výjimkou z pravidla, upřednostňuje aktivní pohyb a příjem míče v pohybu.

V zápase proti Borussii M Erling v září 2020 dosáhl rychlosti 35 km/h a překonal 60 metrů. V Bundeslize byly k vidění i vyšší rychlosti, ale taková stabilita na dlouhé vzdálenosti je vzácná. V zápase Ligy mistrů proti PSG překonal 60 metrů za 6,64 sekundy, čímž se přiblížil světovému halovému rekordu Američana Chrise Colemana (6,34 sekundy).

Jak to, že Haaland běží tak rychle?

Jak Nor kombinuje takové rozměry s vysokou rychlostí? Tajemství spočívá v jeho jedinečném běžeckém stylu. Není jasné, zda ho trénoval vědomě, nebo jsou jeho pohyby přirozené. Ať tak či onak, jeho neobvyklý a někdy nešťastný běh se stal předmětem memů a vtipů. Jeho charakteristická animace byla dokonce zahrnuta do hry FIFA.
Fotbalový analytik Rajap Brar identifikoval tři aspekty, které vysvětlují efektivitu takového běhu: na začátku sprintu Haaland zakloní hlavu, čímž sníží odpor vzduchu a jako by ho prořízne. Norova ohnutá záda a posun těžiště směrem nahoru, dlouhé kroky a aktivní švih rukou mu pomáhají udržet rovnováhu, přičemž nohy fungují jako stabilizátory. Tato neobvyklá technika pomáhá Holandovi dodat jeho mohutné postavě sprinterské kvality.

Díky silným svalům nohou a pevným vazům v kotníku je Erling schopen prudce vystartovat a rychle nabrat rychlost navzdory své značné hmotnosti. Holand se při těchto bězích jen zřídkakdy dotkne míče, díky širokým krokům a výbušné síle má tendenci předbíhat své ošetřovatele.
Důležitou roli hraje také genetika: jeho otec Alf Inge je bývalý norský reprezentant a hráč Manchesteru City, zatímco jeho matka je šampionkou v sedmiboji. Erling se také vážně věnuje tréninku a stravě, což mu umožňuje nejen udržovat se v kondici, ale také zlepšovat své fyzické vlastnosti.
Guardiola bude muset přijít na to, jak nejlépe využít Haalandových výjimečných kvalit. Jeho neohrabané, ale účinné výpady do útoku už teď vyvolávají v obranách předních evropských klubů ostražitost a v Guardiolových rukou by mohly být smrtícím nástrojem.

Jak text charakterizuje běžecký styl Erlinga Haalanda?
Text popisuje Haalandův běžecký styl jako jedinečný a neobvyklý. Na začátku sprintu skloní hlavu, aby snížil odpor vzduchu, má ohnutá záda a těžiště vzhůru, dělá dlouhé kroky a energicky mává rukama, aby udržoval rovnováhu. Tato technika mu pomáhá spojit silnou tvář s vysokou rychlostí.
100%
Text charakterizuje Haalandův běžecký styl jako „neformální“ a dokonce jako předmět memů a vtipů. Je třeba poznamenat, že jeho neobvyklá technika běhu je účinná, umožňuje mu rychle vzlétnout, získat rychlost a předjet soupeře díky jeho dlouhým krokům a výbušné síle.
0%
Voted: 1